Üç kritik ziyaret

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12-13 Haziran tarihlerinde İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in davetlisi olarak Madrid’e gidecek. Erdoğan-Sanchez görüşmesinde Türkiye’nin Eurofighter Typhoon savaş uçağı talebi ile ilgili son durum da ele alınacak. İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya ortak yapımı Eurofighter’ın Türkiye’ye satılmasına Almanya’nın ayak dirediği biliniyor. Görüşmede, Gazze’de ateşkesin sağlanması ve bölgeye insani yardımların ulaştırılması için yürütülen diplomatik girişimler de masaya yatırılacak.

G7’ye katılacak

Erdoğan, daha sonra G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak için 14 Haziran’da İtalya’ya gidecek. Erdoğan, zirvede G-7 üyesi ülkelerin liderleri ABD Başkanı Joe Biden, İtalya Başbakanı Meloni, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya gelecek. Erdoğan’ın, ikili görüşmelerde Gazze’de acil ateşkes ve insani yardım çalışmaları öncelikli gündem olacak.

NATO Zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bayram sonrasında programında yer alan en önemli ziyareti ise Washington’a olacak. 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’ne katılacak olan Erdoğan, zirve marjında bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelecek. Erdoğan’ın, bu kapsamda ABD Başkanı Biden ile görüşmesi de bekleniyor. NATO zirvesinde ayrıca, görev süresi dolan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in yerine gelecek isim de belli olacak. Adaylar arasında en güçlü ismin, Hollanda Başbakanı Mark Rutte olduğu ifade ediliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir